Co warto zobaczyć na Malcie? 9 atrakcji Malty.

0
148
3/5 - (1 vote)

Malta to niewielka wyspa, która oferuje bogactwo historycznych i kulturalnych atrakcji, zachwycające plaże i krajobrazy oraz wyjątkowe wrażenia kulinarne. W tym artykule przedstawiamy 9 atrakcji, które warto zobaczyć podczas wizyty na Malcie.

1. Stare Miasto Valletta

Fort św. Elma

Valletta, stolica Malty, to pełne życia miasto z bogatą historią. Na liście miejsc do zobaczenia na pewno musi się znaleźć Fort św. Elma. Fort ten został zbudowany przez Zakon Rycerzy Św. Jana w XVI wieku, a obecnie mieści się w nim Muzeum Wojenne.

Katedra św. Jana

Kolejnym punktem na mapie Valletty jest Katedra św. Jana. Ten wspaniały kościół z XVII wieku zachwyca swoim barokowym wnętrzem, a także znajdującym się wewnątrz słynnym obrazem Caravaggia „Święty Jerzy zabija smoka”.

2. Mdina – Ciche Miasto

Mdina Gate

Mdina to starożytne miasto, które kiedyś było stolicą Malty. Znane jako „Ciche Miasto”, Mdina zachwyca swoją atmosferą i urokliwymi uliczkami. Wejście do miasta prowadzi przez imponującą bramę Mdina Gate.

Palazzo Falson

Podczas spaceru po Mdinie warto odwiedzić Palazzo Falson, jeden z najlepiej zachowanych pałaców w mieście. Wewnątrz znajduje się muzeum ze znakomitą kolekcją dzieł sztuki, antyków i rękodzieła.

3. Hagar Qim i Mnajdra

Świątynie Hagar Qim

Hagar Qim to zespół prehistorycznych świątyń, które są jednymi z najstarszych na świecie. Mają około 5000 lat i znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Warto odwiedzić to miejsce, by poczuć atmosferę starożytności.

Świątynie Mnajdra

Niedaleko Hagar Qim znajduje się inny zespół świątyń – Mnajdra. Warto zobaczyć te dwa miejsca razem, aby lepiej zrozumieć kulturę i historię Malty sprzed tysięcy lat.

4. Blue Grotto

Wycieczka łodzią

Blue Grotto to system jaskiń morskich na południowym wybrzeżu Malty. Najlepszym sposobem na zobaczenie tego fascynującego miejsca jest wycieczka łodzią. Podczas takiej wycieczki można podziwiać się krajobrazami oraz zobaczyć jaskinie z bliska.

Snorkeling i nurkowanie

Blue Grotto to także idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych. Można tam uprawiać snorkeling czy nurkowanie, by odkrywać podwodne jaskinie i obserwować różnorodne gatunki ryb.

5. Marsaxlokk

Targ rybny

Marsaxlokk to malownicza wioska rybacka na południowym wschodzie Malty. Jedną z głównych atrakcji jest tamtejszy targ rybny, gdzie można kupić świeże ryby, owoce morza i inne lokalne produkty.

Kolorowe łodzie

Spacerując po porcie Marsaxlokk, warto zwrócić uwagę na kolorowe łodzie rybackie, zwane luzzu. Są to tradycyjne maltańskie łodzie, które przyciągają wzrok swoimi żywymi kolorami i charakterystycznymi „oczami”.

6. Gozo

Cittadella

Gozo to druga co do wielkości wyspa archipelagu Maltańskiego. Na jej terenie znajduje się miasto Victoria, w którym warto odwiedzić Cittadellę. To starożytna twierdza z panoramicznymi widokami na całą wyspę.

Ramla Bay

Na Gozo warto również odwiedzić Ramla Bay – jedną z najpiękniejszych plaż na Malcie. Czerwony piasek, krystalicznie czysta woda i malownicze klify tworzą niezapomniany krajobraz.

7. Comino

Blue Lagoon

Comino to mała, niezamieszkała wyspa pomiędzy Maltą a Gozo. Jej główną atrakcją jest Blue Lagoon – bajkowa zatoczka z turkusową wodą, idealna na relaks i kąpiel.

Wyspa św. Marii

Warto również odwiedzić Wyspę św. Marii, która jest rezerwatem przyrody i stanowi siedlisko różnych gatunków ptaków oraz roślin.

8. Mosta Dome

Kościół Rotunda

Mosta Dome to imponujący kościół w mieście Mosta, znany jako Rotunda. Jego ogromna kopuła to jedna z największych na świecie, a historia tego miejsca jest równie fascynująca jak jego architektura.

9. Dingli Cliffs

Widoki z klifów

Dingli Cliffs to najwyższe klify na Malcie, które oferują zapierające dech w piersiach widoki na Morze Śródziemne. Spacer wzdłuż klifów to doskonały sposób na kontakt z maltańską przyrodą i relaks.

Świątynia św.Magdaleny

Nieopodal Dingli Cliffs znajduje się również niewielka kaplica poświęcona św. Magdalenie. Zbudowana w XVII wieku, ta malownicza świątynia warte jest odwiedzenia, zwłaszcza ze względu na swoje położenie na skraju klifów.

Podsumowanie

Malta to kraj o bogatej historii, różnorodnej kulturze i niesamowitych krajobrazach. Od stolicy Valletty, przez starożytne miasta Mdina i Victoria na Gozo, aż po wspaniałe plaże i zatoczki jak Blue Lagoon czy Ramla Bay – każdy znajdzie na Malcie coś dla siebie. Pamiętaj, że te 9 atrakcji to tylko początek tego, co Malta ma do zaoferowania. Na pewno odkryjesz jeszcze wiele innych interesujących miejsc podczas swojej podróży.