Wschodnia Sycylia – 7 miejsc które warto zobaczyć

0
214
4/5 - (1 vote)

Wschodnia Sycylia to region pełen zabytków, malowniczych krajobrazów i fascynującej kultury. Oto 7 miejsc, które warto zobaczyć, podczas swojej podróży na wschodnie wybrzeże tej niezwykłej wyspy.

1. Taormina

Grecki teatr

W malowniczo położonym na wzgórzu miasteczku Taormina znajduje się jedno z najlepiej zachowanych starożytnych miejsc na Sycylii – Grecki teatr. Zbudowany w III wieku p.n.e., teatr oferuje wspaniałe widoki na Morze Jońskie i wulkan Etnę. Latem organizowane są w nim liczne koncerty i przedstawienia teatralne.

Isola Bella

Kilka minut spacerem od centrum Taorminy znajduje się niewielka, urokliwa wyspa Isola Bella. Otoczona przez krystalicznie czyste wody Morza Jońskiego, stanowi idealne miejsce na piknik, opalanie się, czy nurkowanie.

2. Syrakuzy

Ortigia

Ortigia to malownicza, zabytkowa część Syrakuz, położona na niewielkiej wyspie. Przespaceruj się wąskimi uliczkami pełnymi barwnych domów, a także zwiedź zabytki, takie jak Katedra w Syrakuzach, Fontanna Aretuzy czy Świątynia Apollona.

Parco Archeologico della Neapolis

Na obszarze Parco Archeologico della Neapolis znajdują się liczne zabytki, takie jak Teatro Greco, Latomie del Paradiso, Orecchio di Dionisio oraz Anfiteatro Romano. Jest to idealne miejsce dla miłośników historii i archeologii.

3. Katanie

Piazza del Duomo

W centrum Katanii znajduje się Piazza del Duomo – malowniczy plac, na którym warto spędzić czas podziwiając monumentalną Katedrę św. Agaty oraz Fontannę dell’Elefante, przedstawiającą słonia z czarnego bazaltu, który trzyma obelisk.

Pescheria

Tuż obok Piazza del Duomo znajduje się Pescheria – tradycyjny targ rybny, gdzie można zasmakować świeżych owoców morza, zakupić regionalne produkty, czy też spróbować lokalnych przysmaków, takich jak arancini czy cannoli.

4. Etna

Wycieczka na szczyt wulkanu

Wulkan Etna to najwyższy i najbardziej aktywny wulkan w Europie. Jego wierzchołek można zdobyć pieszo, jednak dla osób, które nie są w dobrej kondycji fizycznej, dostępne są również wycieczki terenowymi pojazdami lub kolejką linową. Na szlaku podziwiać można fascynujące krajobrazy wulkaniczne oraz, w zależności od aktywności wulkanu, dymiące kratery.

Degustacja win etnejskich

W okolicach Etny uprawiane są wyjątkowe winorośla, z których wytwarzane są znakomite wina. Warto odwiedzić lokalne winnice, aby spróbować win o niepowtarzalnym smaku, wynikającym z mineralnych gleb wulkanicznych.

5. Noto

Barokowe zabytki

Noto to małe miasto słynące z licznych barokowych zabytków, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacerując po mieście, koniecznie zwróć uwagę na Katedrę San Nicolò, Pałac Książąt Villadorata oraz Kościół św. Karola.

Festiwal Infiorata di Noto

W maju, miasto Noto zamienia się w ogromny, kwiecisty obraz dzięki corocznemu Festiwalowi Infiorata di Noto. Wówczas na głównej ulicy miasta tworzone są niezwykłe mozaiki z płatków kwiatów, a całe miasto tętni życiem i kolorami.

6. Taormina

Zamek w Taorminie

Na szczycie góry, nad miastem Taormina, znajduje się zamek Castello di Taormina. Spacer do zamku to nie tylko okazja, aby poznać jego historię, ale również podziwiać przepiękne widoki na miasto, wybrzeże i wulkan Etnę.

7. Rezerwat Vendicari

Raj dla miłośników przyrody

Rezerwat Vendicari to idealne miejsce dla osób, które pragną spędzić czas na łonie przyrody. Na obszarze rezerwatu znajdują się liczne ścieżki spacerowe, plaże oraz laguny, w których można obserwować różnorodne gatunki ptaków, w tym flamingi.

Tonnara di Vendicari

W rezerwacie Vendicari znajdują się także ruiny Tonnara di Vendicari – dawnej fabryki, gdzie przetwarzano tuńczyka. To interesujące miejsce, które pozwala na zrozumienie lokalnej historii oraz kultury rybackiej.

Wschodnia Sycylia to niewyczerpane źródło atrakcji turystycznych, kulturalnych oraz przyrodniczych. Odwiedzając te 7 miejsc, z pewnością poczujesz atmosferę tego niezwykłego regionu i zechcesz wrócić tu jeszcze nie raz.

8. Cava Grande del Cassibile

Przyrodnicza atrakcja

Cava Grande del Cassibile to niezwykły kanion rzeczny, położony niedaleko miasta Avola. Swoją popularność zawdzięcza pięknym, naturalnym basenom, którymi płynie krystaliczna woda. To idealne miejsce na spacer, piknik oraz orzeźwiającą kąpiel w upalny dzień.

Nekropolia Pantalica

Niedaleko Cava Grande del Cassibile znajduje się również nekropolia Pantalica, która liczy sobie ponad 5000 grobowców wykutych w skałach, pochodzących z XIII – VII wieku p.n.e. To miejsce o ogromnym znaczeniu archeologicznym, które również znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

9. Plemiona sycylijskie

Wioski na wzgórzach

Wschodnia Sycylia słynie również z malowniczych wiosek położonych na wzgórzach, takich jak Savoca czy Castiglione di Sicilia. Spacerując po ich uliczkach, można poczuć atmosferę dawnych czasów oraz podziwiać piękne widoki na otaczające krajobrazy.

Sztuka kulinarna

Odwiedzając wschodnią Sycylię, nie można pominąć miejscowych specjałów kulinarne. Niezapomniane wrażenia smakowe zapewnią dania takie jak pasta alla norma, caponata czy cassata siciliana. Warto spróbować również lokalnych win oraz oliwy z oliwek.

10. Parki przyrodnicze

Riserva Naturale Orientata Oasi Faunistica di Vendicari

Riserva Naturale Orientata Oasi Faunistica di Vendicari to kolejny rezerwat przyrody, który warto odwiedzić na wschodniej Sycylii. Oferuje on malownicze plaże, dziewicze wydmy oraz laguny, a także stanowi idealne miejsce do obserwacji ptactwa.

Parco dell’Etna

Parco dell’Etna to obszar chroniony, obejmujący tereny wulkanu Etna i jego okolice. Ten park przyrodniczy oferuje nie tylko wspaniałe krajobrazy, ale również bogatą florę i faunę, co czyni go atrakcyjnym miejscem dla miłośników przyrody.

Te dodatkowe miejsca tylko potwierdzają, że wschodnia Sycylia to region niezwykle bogaty w atrakcje turystyczne, zarówno dla miłośników historii i kultury, jak i dla osób szukających wypoczynku na łonie przyrody.