Granie w gry postrzegane jest dalej jako bardzo puste i nieproduktywne hobby — dla wielu jest to wręcz strata czasu. To opinia jednak mocno krzywdząca, bo, jak z wieloma innymi zainteresowaniami, wszystko zależy od tego, w jaki sposób podejdziemy do danego hobby. Oczywiście nie trzeba od razu grać o pieniądze — co wielu osobom kojarzy się z kasynami. Zdecydować się można na rozgrywkę w wersjach demo automatów lub skorzystać z oferty na darmowe 100 zł za rejestrację, co umożliwi nam poczucie pełnej rozgrywki, jednocześnie bez konieczności wydawania własnych pieniędzy.
To, czy granie w gry online będzie miało jakiś realny wpływ na nasze umiejętności, mocno zależy od nas samych. Co mamy przez to na myśli? Zebraliśmy kilka wniosków w poniższym tekście.
Jakie zalety czerpać można w granie w gry online?
Spędzanie czasu przed komputerem czy konsolą może dać nam zaskakująco dużo umiejętności, które następnie przydadzą się w realnym życiu:
Koordynacja oko-ręka — to bardzo ważna umiejętność, przydająca się w różnych dziedzinach naszego życia — od pisania na komputerze w pracy biurowej, po prowadzenie samochodu, czy nawet w sytuacjach wymagających ogromnej precyzji, jak praca chirurga. Oczywiście nie twierdzimy, że granie w gry uczyni z nas perfekcyjnego lekarza — ale może dać nam sporo, szczególnie, że grając w gry online, musimy szybko analizować i przetwarzać informacje wizualne, a następnie koordynować je z pracą naszych dłoni.
Poprawa pamięci i koncentracji — grając w gry online, szczególnie te logiczne czy strategiczne, możemy wspierać rozwój pamięci długotrwałej i roboczej. Skupiając uwagę na wielu elementach dalej. Na przykład na różnych jednostkach, mapie, ulepszeniach w grze i jednoczesnemu rozwojowi akcji, możemy zwiększyć naszą koncentrację i poprawić zdolność selekcji istotnych informacji w krótkim czasie.
Szybkie podejmowanie decyzji i działanie w stresie — gry online potrafią być też naprawdę emocjonujące, a czasami i stresujące. W takich sytuacjach będziemy mogli poprawić nasze radzenie sobie z takimi emocjami, a także nauczyć się działać pod presją, co może przydać się w wielu zawodach. Oprócz tego, może to nauczyć też nas oceniać priorytety oraz przewidywać skutki swoich działań — co także może się okazać cenną umiejętnością w prawdziwym życiu.
Praca zespołowa — ostatnia z umiejętności, jaka wytworzyć się może przy okazji grania online, to umiejętność pracy w grupie. Wiele gier online stawia na rozgrywkę w zespołach — rzadkością jest granie jeden na jednego. Przez konieczność współpracy, bo rzadko kiedy w takich sytuacjach rozgrywkę wygrać możemy samemu, wytwarzać będziemy w sobie zdolności przywódcze, czy też umiejętności negocjowania z innymi oraz komunikacji. Co ciekawe, gry online mogą też poprawić naszą znajomość języka angielskiego — rozgrywki najczęściej prowadzone są właśnie w tym języku, więc konieczność komunikowania się w nim może wyjść nam na dobre!
Zaskakujące miejsce na uczenie się nowych umiejętności — kasyna online
Wiele osób nie zdaje sobie też sprawę, że grać online można też na przykład w kasynach internetowych. W przypadku gier hazardowych uczyć się można podobnych rzeczy, jak w przypadku klasycznych gier — przede wszystkim przewidywania i oceniania ryzyka, jakie może płynąć z np. dobrania kolejnej karty w grze karcianej. Decydując się na zabawę na automatach stołowych czy karcianych, możemy też ćwiczyć umiejętności logicznego myślenia — śledząc to, jakie karty pojawiły się już w trwającej rozgrywce w blackjack, co nie tylko rozwinie nasze umiejętności, ale i nieco zwiększy naszą szansę na wygraną!
Warto jednak traktować rozrywkę hazardową jako grę — produkcje tego typu potrafią być naprawdę emocjonujące i wciągające, ale czasami i uzależniające.
Nauka nowych umiejętności i szlifowanie ich w grach online — czy metoda ta ma same zalety?
Odpowiadając od razu na pytanie zadane w nagłówku: nie. Podobnie jak z grami hazardowymi, od klasycznych gier online także można się uzależnić. To realne ryzyko, z którym zmierzyć się może każdy z nas. Zbyt wiele godzin spędzonych przed komputerem może nie tylko pogorszyć nasze umiejętności, ale i realnie wpłynąć na nasze zdrowie, na przykład pogarszając wzrok czy uszkadzając plecy.
Jak i z innymi pasjami, także tutaj potrzebne jest rozsądne podejście do sprawy — warto robić sobie regularne przerwy, wypoczywać oraz być świadomym użytkownikiem. Kasyna wprowadzają różne metody, by utrzymać grających na swoich stronach jak najdłużej, ale z podobnych zabiegów coraz częściej korzystają gry online, oferując nam losowe nagrody za dłuższe sesje, szansę na zdobycie atrakcyjnych większych nagród czy dodatkowych punktów za częste logowanie się do rozgrywki.
Gry online — pomocne, a może jednak szkodliwe?
Trudno jest wyciągnąć jednoznaczny wniosek i odpowiedzieć na pytanie, czy gry bardziej szkodzą, czy pomagają. Tak jak już wspominaliśmy, ich skuteczność w rozwoju nas samych zależy mocno od naszej osoby i od indywidualnego podejścia, co powiedzieć można o wielu innych rzeczach. Zawsze powinniśmy pamiętać o umiarze i szukać szans na samorozwój w różnych miejscach. Ograniczanie się tylko do jednego źródła — na przykład wyłącznie do gier online — nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Nawet jeżeli chwilowo da nam dużo, to w perspektywie czasu będzie mogło to wyrządzić więcej szkód niż korzyści. Jednocześnie powinniśmy też mieć otwartą głowę i nie skreślać jednego medium ze względu na uprzedzenia, bo gry online naprawdę mogą być pomocne w naszym życiu!