Wakacje na Jukatanie – 7 powodów, dla których warto odwiedzić turystyczne zagłębie Meksyku

Jukatan, chociaż turystyczny, jest świetną opcją na pierwszą podróż do Meksyku. Pełen historycznych zakamarków, zjawiskowej natury i jedzenia, które zachwyca podniebienia, stanowi doskonały wstęp do Mezoameryki.

To te rejony uważa się również za najbardziej bezpieczny skrawek Meksyku. Warto zauważyć, że turystyka jest jednym z podstawowych źródeł dochodu, na których opiera się gospodarka kraju. Wiedzą o tym nie tylko zwykli ludzie, ale także policjanci, politycy czy gangsterzy, którzy, strasząc turystów, narażaliby całe państwo na ogromne straty. Nic dziwnego, że wybrzeże Quintana Roo od lat jest chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi, pary czy samotnych podróżników.

Mahahual, Jukatan

Przygotowałam listę powodów, dla których warto pojechać na Jukatan, nawet jeśli zwykle stronisz od tłumów.

1. Miasta Majów

Obszary Jukatanu były zamieszkiwane przez jedną z największych kultur prekolumbijskich, Majów. Ich historia jest dziś zapisana pośród ruin – w cieniu ogromnych piramid, na boiskach do peloty i w głębinach cenotes.

Pozostałości po cywilizacji są rozsiane po całym półwyspie, nie tylko w obrębie najpopularniejszych stref archeologicznych. Najwięcej ludzi odwiedza Chichén Itzá, wpisaną na listę siedmiu nowych cudów świata, i stanowisko w Tulum położone tuż nad Morzem Karaibskim. Chociaż ciężko odpuścić sobie pięknie odrestaurowaną piramidę Kukulkana, polecam odbić z turystycznego szlaku i odwiedzić także inne miejsca: rezerwat Calakmul czy Uxmal.

Miasta Majów na Jukatanie
Ruiny w Tulum

Przeczytaj więcej: Śladami Majów – odkrywamy ruiny na Jukatanie

2. Kuchnia meksykańska

Kuchnia meksykańska jest fenomenem na światową skalę. Wpisana na listę UNESCO, bazuje na prostych daniach, w których główną rolę gra intensywny kolor, świeże produkty i… chili. Podaje się, że Meksykanie korzystają z aż 100 różnych odmian ostrej papryczki, by nadać charakter swoim specjałom. Na zapleczach kuchni znajdziemy fasolę, kukurydzę, awokado, limonki, kolendrę i mięso – to na nich opiera się smak i aromat meksykańskich potraw. A, i tortille!, które je się tu do wszystkiego niczym chrupiącą alternatywę dla zwykłego chleba.

Na półwyspie spróbujemy tradycyjnej kuchni, ale także dań typowo jukatańskich, które łączą w sobie wpływy Majów i Hiszpanów. Meksykanie z Jukatanu jedzą głównie wieprzowinę, którą tutaj – na południu – znajdziemy w niemal każdej strawie.

Niezaprzeczalną królową jest cochinita pibil (wieprzowina marynowana w sosie pomarańczowym i wypiekana w kamiennym piecu), a dalej poc chuc czy relleno negro (mięso podawane na różne sposoby). Oprócz standardowych tacos, na straganach kupimy street food: panuchos, sopes czy tamales owinięte w liściach bananowca. Jukatan to również królestwo owoców morza – talerzy uginających się od krewetek, ceviche i pan de cazón (tortilli z mięsem rekina).

Na śniadanie skosztujemy chilaquiles (nachos z salsą i jajkiem sadzonym, obficie posypanych serem), na obiad słynnej sopa de lima (à la rosołku skropionego limonką z kawałkami tortilli), a w międzyczasie rozpływającego się w ustach guacamole.

3. Cenotes na Jukatanie

Ukształtowanie Jukatanu przypomina dziurawy ser. Płaska powierzchnia w wielu miejscach zapada się, ustępując miejsca studniom krasowym wypełnionym krystalicznie czystą wodą. Szacuje się, że na półwyspie znajduje się kilka tysięcy cenotes, z czego wiele wciąż pozostaje niezbadanych.

Według majańskich wierzeń w cenotes znajdowało się przejście do świata duchów, tajemniczej Xibalba. To tam Majowie wrzucali cenną ceramikę, kości zmarłych i ofiary ze zwierząt, by przypodobać się bogom. Dzisiaj zbiorniki pełnią zgoła inną funkcję – cześć jaskiń została udostępniona turystom, którzy mogą tu pływać, nurkować lub, zwyczajnie, relaksować się w przepięknym otoczeniu.

Valladolid - Cenote Zaci
Cenote Zaci

Odkrywanie cenotes jest atrakcją samo w sobie. Największe wrażenie robią zamknięte jaskinie, gdzie z sufitu zwisają stalaktyty, a nad głowami przelatują nietoperze. Osobiście bardzo podobało mi się w Gran Cenote nieopodal Tulum, w której pływałam w towarzystwie żółwi wodnych, w Cenote de la Bruja na Lagunie Bacalar, a także Xkeken i Samula położonych na obrzeżach Valladolid.

Cenote Xkeken
Cenote Xkeken
Valladolid - cenote Xkeken
Wnętrze cenote Xkeken
Wnętrze cenote Samula
 

4. Laguna Siedmiu Kolorów w Bacalar

Laguna Bacalar jest wyjątkowym punktem na mapie Jukatanu. Długa na 40 km, swoją sławę zawdzięcza 7 odcieniom niebieskiego, którymi mieni się toń zbiornika. Turkusowy kolor miesza się ze szmaragdem, przechodząc dalej w głęboki granat – a wszystko to za sprawą wapiennego podłoża, które odpowiada za niezwykłą przejrzystość wody. Białe dno gromadzi w sobie bogactwo minerałów, z których można skorzystać podczas naturalnych zabiegów SPA.

Laguna Siedmiu Kolorów zachwyci zwłaszcza amatorów sportów wodnych. Do dyspozycji mamy wiele możliwości: paddleboarding (najlepiej podczas wchodu lub zachodu słońca), kajaki, rejsy żaglówkami czy katamaranami. Nie jest to natomiast miejsce dla wielbicieli piaszczystych plaży, bo takich w Bacalar nie uświadczymy.

Bacalar, Laguna Siedmiu Kolorów

Przeczytaj więcej: Siedem kolorów Bacalar – pomysł na dzień nad laguną

5. Kolonialne miasta

Historia Jukatanu zachowała się w fasadach budynków, które ogląda się, spacerując uliczkami Valladolid. Kolonialna, niska zabudowa powstała tu przed laty na ruinach miasta Majów, a do jej budowy wykorzystano kamienie z lokalnych świątyń. Dzieje starodawnej Zaci przybliża specjalny pokaz świateł i dźwięków, który każdego dnia jest wyświetlany na murach klasztoru San Bernardino.

Barwne, pastelowe domki można podziwiać w różnych miejscach na Jukatanie. Oprócz Valladolid, pozostałości po czasach kolonizatorów odnajdziemy na terenie Izamal, Méridy czy nieco dalej, w Campeche.

Valladolid, Jukatan
 

6. Nurkowanie i snorkeling

Półwysep Jukatan jest mekką dla wielbicieli wodnych aktywności. Amatorzy nurkowania mogą skorzystać z oferty podwodnych muzeów w okolicach Cancún, zejść pod wodę w cenotes lub zobaczyć fragmenty rafy koralowej, którą np. od wybrzeża Mahahual dzieli zaledwie kilkaset metrów.

Wbrew pozorom, wcale nie musisz być zaprawionym nurkiem, by spróbować swoich sił z akwalungiem. W Mahahual funkcjonuje wiele szkółek nurkowania, które organizują tzw. “chrzest nurkowy”. W jego ramach początkujący przechodzą wstępne szkolenie i wraz z instruktorem zanurzają się na ok. 10-12 metrów – bez żadnych certyfikatów i konieczności kontynuowania kursu. To właśnie tam, z Buceando Mahahual, założyłam butlę na plecy i po raz pierwszy zobaczyłam świat z zupełnie innej strony.

 

Inną opcją jest snorkeling, czyli obserwowanie podwodnego życia za pomocą maski, cały czas dryfując na powierzchni wody. Na Jukatanie wcale nie musisz schodzić głęboko pod wodę, by zobaczyć zjawiskową florę. Wśród najlepszych miejsc do snorkowania wymienia się Akumal, gdzie przy samym brzegu spotkamy żółwie i płaszczki, a także wyspę Holbox, do której w okresie czerwiec-wrzesień podpływają ogromne rekiny wielorybie.

Przeczytaj więcej: Isla Holbox – ukryta perełka Quintana Roo

7. Karaibskie plaże

Na Jukatanie znajdziemy plaże rodem z katalogów biur podróży – z miękkim, drobniutkim piaskiem otoczone przez turkusowe wody. I czasem tylko po to, by wygrzać swój tyłek na złotej plaży, zjeżdżają tu ludzie z całego świata.

Chociaż niewątpliwie piękne, karaibskie wybrzeże od lat walczy z glonami, które w tym rejonie wyrzuca morze. Ich inwazja wiąże się ze zmianami klimatu i podniesieniem temperatury wody. Gromadzące się stosy glonów nie tylko utrudniają dostęp do wody i brzydko pachną, ale także są zagrożeniem dla raf koralowych.

Nasilenie glonów jest zależne od pory roku, prądów i miejsca, w którym przyjdzie nam wypoczywać. Pod tym względem lepiej wypada zachodni i północny brzeg nad Zatoką Meksykańską oraz jeziora np. Laguna Bacalar, które nie są bezpośrednio połączone z morzem.

Oczywiście, w sezonie wybrzeże jest regularnie czyszczone i, podróżując po Jukatanie, nie wyobrażam sobie nie zatrzymać się na którejś z karaibskich plaży – Playa Paraíso w Tulum, Playa de Akumal czy Mahahual Beach.

snorkowanie w Akumal
Playa de Akumal
Mahahual, Jukatan
Mahahual Beach
Mahahual, Quintana Roo

* * *

Wakacje na Jukatanie mogą być niezapomnianą przygodą dla całej rodziny. Na półwyspie znajdzie się coś dla każdego – miłośników plażowania, a także osób, które wolą aktywnie spędzać czas – nad/pod wodą, odkrywając skarby Majów czy objadając się tłustymi (ale jakże smakowitymi!) daniami z kuchni meksykańskiej.

M.

Dziewczyna z analogowym aparatem

Author: Magdalena

Rocznikowo 92’, absolwentka psychologii i filologii hiszpańskiej w Krakowie. Piszę, robię zdjęcia i podróżuję, bo nic innego nie sprawia mi tyle przyjemności. Dużo się uśmiecham i wciąż się czuję na 12 lat.