5 rzeczy, których nie wiedziałeś o Brukseli

0
391
4/5 - (1 vote)

Wstęp

Bruksela, stolica Belgii i siedziba wielu instytucji europejskich, to miasto o bogatej historii, kulturze i niezwykłych atrakcjach turystycznych. Chociaż słynie z takich rzeczy jak czekolada, piwo i frytki, to jednak kryje w sobie wiele mniej znanych tajemnic, które warto poznać. Oto 5 rzeczy, których być może nie wiedziałeś o Brukseli.

  1. Podwójna nazwa i dwujęzyczność

Pierwsza rzecz, która może Cię zaskoczyć, to fakt, że Bruksela ma dwie oficjalne nazwy: po niderlandzku – „Brussel”, a po francusku – „Bruxelles”. Powód tego wynika z historycznych podziałów w Belgii na część flamandzką i walońską. W Brukseli obowiązuje więc oficjalnie dwujęzyczność, a wszystkie nazwy ulic, instytucji oraz tablice informacyjne są podawane w obu językach.

Warto dodać, że mieszkańcy Brukseli są z reguły wielojęzyczni, co ułatwia porozumiewanie się z nimi dla turystów. Oprócz niderlandzkiego i francuskiego, wiele osób mówi także po angielsku i niemiecku.

  1. Atomium – ikona Brukseli

Atomium to jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Brukseli, choć może nie tak znany na świecie jak Manneken Pis czy belgijska czekolada. Ta niezwykła konstrukcja została zaprojektowana przez André Waterkeyna na wystawę światową Expo 58 w 1958 roku. Wyglądem przypomina dziewięć atomów w kształcie kryształu żelaza, powiększonych 165 miliardów razy.

Atomium ma 102 metry wysokości, a każda z kul ma średnicę 18 metrów. Wnętrze kulek oferuje różnorodne wystawy, eksponaty naukowe i artystyczne, a także punkt widokowy z przepięknym widokiem na miasto. Co ciekawe, konstrukcja była pierwotnie planowana jako tymczasowa, jednak zyskała na tyle dużą popularność, że postanowiono ją zachować jako stałą atrakcję turystyczną.

  1. Bruksela – kolebka komiksu

Miłośnicy komiksów na pewno będą zainteresowani faktem, że Bruksela jest uważana za kolebkę europejskiego komiksu. To właśnie tutaj, w 1929 roku, belgijski rysownik Hergé stworzył swoją najsłynniejszą postać – dziennikarza Tintina. W mieście znajduje się wiele murali no tematyce komiksowej, które zdobią ściany budynków i przyciągają turystów. Spacerując po brukselskich uliczkach, można natrafić na liczne wizerunki bohaterów takich jak Tintin, Spirou czy Lucky Luke.

Warto odwiedzić również muzea poświęcone temu gatunkowi, takie jak Belgisch Stripcentrum (Belgijskie Centrum Komiksu) czy Musée Hergé (Muzeum Hergé) położone w Louvain-la-Neuve, niedaleko Brukseli. W Belgisch Stripcentrum można podziwiać wystawy poświęcone historii komiksu oraz pracownie, w których tworzone są nowe dzieła. Muzeum Hergé natomiast skupia się na życiu i twórczości autora Tintina, prezentując jego oryginalne rysunki, szkice i inne pamiątki.

  1. Art Nouveau w Brukseli

Architektura Art Nouveau ma w Brukseli swoje ważne miejsce. To właśnie tutaj, na przełomie XIX i XX wieku, belgijski architekt Victor Horta zapoczątkował nowy styl w architekturze, który zdobył popularność w całej Europie. Charakterystyczne dla tego stylu są bogate zdobienia, organiczne kształty i wykorzystanie żelaza, szkła oraz kamienia.

W Brukseli można znaleźć wiele budowli zaprojektowanych przez Hortę, w tym cztery jego domy – Hôtel Tassel, Hôtel Solvay, Hôtel van Eetvelde oraz jego własny dom i pracownia, które razem zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto zwrócić również uwagę na inne wyjątkowe budynki Art Nouveau w mieście, takie jak Stocznia Sztuki (Palais des Beaux-Arts) czy Muzeum Sztuk Pięknych (Musée des Beaux-Arts).

  1. Minieuropa – skala kontynentu

Niedaleko Atomium znajduje się Minieuropa – park tematyczny, który zabiera zwiedzających w podróż po najważniejszych zabytkach Europy, ale w skali 1:25. Minieuropa to ponad 350 dokładnych replik budynków, pomników i innych atrakcji z różnych krajów Unii Europejskiej, które można podziwiać, przechodząc z jednego kraju do drugiego.

W parku można zobaczyć m.in. miniatury takich zabytków jak Wieża Eiffla, Big Ben, Akropol, Koloseum czy Sagrada Familia. W trakcie spaceru po Minieuropie można poznać ciekawostki dotyczące poszczególnych krajów, a także obejrzeć wystawy, na których prezentowane są stroje, instrumenty muzyczne czy lokalne potrawy. Minieuropa to wspaniała atrakcja dla rodzin z dziećmi oraz osób zainteresowanych kulturą i historią Europy.

Podsumowanie

Bruksela to miasto pełne tajemnic, historii i niezwykłych atrakcji turystycznych. Od dwujęzyczności i podwójnej nazwy, przez ikoniczne Atomium, bogactwo kultury komiksowej, oszałamiającą architekturę Art Nouveau po fascynujący park Minieuropa – to tylko niektóre z rzeczy, które warto odkryć podczas wizyty w stolicy Belgii.

Chociaż Bruksela często jest kojarzona przede wszystkim z polityką i siedzibami instytucji europejskich, warto zwrócić uwagę na jej bogatą kulturę, historię i niezwykłe atrakcje. Odkrycie tych mniej znanych aspektów miasta pozwoli lepiej poznać i zrozumieć jego mieszkańców oraz poczuć atmosferę, która sprawia, że Bruksela jest wyjątkowym miejscem na mapie Europy.

Jeśli planujesz wizytę w Brukseli, nie zapomnij zarezerwować czasu na zwiedzanie tych fascynujących miejsc i atrakcji. W ten sposób odkryjesz zupełnie nową stronę tego miasta, która na pewno pozostanie w Twojej pamięci na długie lata.